Ads

W dzisiejszych czasach każdy zdaje sobie sprawę z potęgi reklamy, jednak działania marketingowe zauważalnie zmieniły swój charakter. Z uwagi na transformację nawyków konsumentów i wzrost znaczenia branży e-commerce ludzie chętniej zaczęli korzystać z usług internetowych i większość spraw załatwiać właśnie online. Zauważając ten trend, reklamodawcy coraz częściej wybierają Internet jako przestrzeń promocyjną, odchodząc od telewizji, prasy czy stacjonarnych form reklamy.

Idealnym wyborem na rozpoczęcie swoich działań marketingowych w sieci jest skorzystanie z narzędzia Google Ads, które umożliwia tworzenie kampanii reklamowych i pomaga w dotarciu do nowych klientów. Ten system często określa się również mianem reklam płatnych lub linków sponsorowanych, wobec czego wiele osób zniechęca myśl o konieczności dużej inwestycji. Duży budżet nie jest jednak niezbędny – odpowiednio przygotowana i zoptymalizowana kampania nawet przy niższym nakładzie finansowym może odnieść sukces. Poniższe wskazówki przydadzą się przedsiębiorcom, którzy szukają oszczędności lub tym dopiero rozwijającym swój biznes.

Konfiguracja słów kluczowych

Odpowiedni dobór słów kluczowych jest niezbędny przy ograniczonym budżecie kampanii. Warto pochylić się nad statystykami i ocenić, które frazy nie są skuteczne i wykluczyć je. Podczas wybierania słów kluczowych najlepiej postawić na te mniej popularne, dłuższe i bardziej szczegółowe – cechuje je wyższa intencja zakupowa i niższy koszt za kliknięcie (CPC). Są też mniej konkurencyjne od ogólnikowych, mało precyzyjnych fraz. Przykładowo, zamiast wybrać frazę „buty sportowe”, lepiej uszczegółowić ją i wypróbować „damskie buty sportowe ze skóry”. Dodatkowo warto wykluczyć zapytania, które nie dotyczą danej oferty – często słowa kluczowe mogą być zbliżone, ale dotyczyć innej branży lub miasta, w którym nie świadczy się usług. Ponadto powinny być jak najlepiej dopasowane do zapytania użytkownika, a można to sprawdzić dzięki takim wskaźnikom, jak Wynik jakości czy Trafność reklamy.

Ustalenie celów i konwersji

Każdy reklamodawca ma powód, dla którego uruchamia kampanię reklamową – może to być zwiększenie sprzedaży produktów, rozpropagowanie marki w sieci, pozyskanie nowych klientów czy generowanie ruchu w witrynie. Warto sprecyzować swój cel i dopasować do niego strategię marketingową oraz sposób komunikacji z klientem. Dobry plan z pewnością pomoże obniżyć koszty działań. W zależności od tych założeń odpowiednio przygotowuje się reklamę – w przycisku Call To Action (CTA) można umieścić klikalny numer telefonu, adres e-mail lub zachętę do rejestracji czy pobrania pliku. Takie akcje należy określić jako cele w Google Analytics i konwersje w Google Ads. Dzięki temu można śledzić postępy kampanii, jej efektywność i ewentualne elementy do poprawy. Oprócz tego warto ustawić również mikrokonwersje, które pomagają lepiej poznać i zrozumieć zachowania osób odwiedzających witrynę. Obejmują m.in. średni czas wizyty, liczbę obejrzanych podstron czy pozostawienie danych kontaktowych.

Harmonogram reklam

Ograniczony budżet wymaga szukania oszczędności lub po prostu przemyślanych rozwiązań. Jednym z nich jest opracowanie harmonogramu pojawiania się reklam, dzięki któremu będą się one wyświetlać użytkownikom w określonych godzinach lub dniach. Warto ustawić godziny otwarcia firmy, a także wykluczyć dni, w które jest zamknięta. Po pewnym czasie powinno się przeanalizować statystyki i sprawdzić, które pory dnia są najbardziej opłacalne pod względem ROI. Dzięki temu można się dowiedzieć, kiedy warto włączyć reklamy i nie przepłacać.

Ukierunkowanie na wybraną lokalizację

Ograniczony budżet reklamowy często dotyczy niewielkich biznesów, które chcą wypromować swoje usługi lokalnie. Takim firmom zależy szczególnie na dotarciu do potencjalnych klientów z najbliższej okolicy, dlatego warto ograniczyć obszar wyświetlania reklam, aby zredukować ich koszty. W zakładce Ustawienia kampanii można wybrać obszar zainteresowania i wykluczyć lokalizacje, w których nie świadczy się usług. Inną opcją jest początkowe promowanie się w całym kraju i późniejsza weryfikacja, które miejsca wyróżnia najwyższy współczynnik konwersji i w ten sposób zoptymalizować kampanię.

Skorzystanie z remarketingu

Remarketing to idealne rozwiązanie dla małego budżetu reklamowego. Przyciąga klientów już wstępnie zainteresowanych daną ofertą. Większość użytkowników, która trafia na daną witrynę, nie dokonuje od razu konwersji – najczęściej potrzebuje więcej czasu na przemyślenie lub dokładniejsze sprawdzenie produktu czy usługi. Przekonanie takich odbiorców jest znacznie bardziej opłacalne niż trafienie do nowych na początku ścieżki zakupowej, dlatego to dobra opcja dla firm z ograniczonymi funduszami na marketing.